789
474373

TESERVIS, 5 delar, icke identifierad mästarstämpel, Österrike-Ungern 1800-talets slut.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Bestående av vattenkanna på ställ med brännare, tekanna, mjölkkanna, sockerskål och bricka. Graverad stiliserad banddekor, snäckor samt blommor i svart emalj, handtagen med detaljer i ben. Mjölkkanna och sockerskål med invändig förgyllning. Brickan på träställning. Vattenkannans höjd (på stället m handtaget uppfällt) 38 cm, brickans längd 80 cm. Total vikt (utan bricka) 3 360 gram, brickan c:a 3 100 gram.

Små emaljskador.

Proveniens

Enligt tradition sägs servisen vara tillverkad för familjen Youssoupov.