795
369202

LJUSSTAKAR, 4 st, av William Holmes, London 1772. George III.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris

Skaft i form av knippepelare med bladhölstrad ljuspipa. Kvadratisk fot med reliefdekor av girlanger. Graverad crest. Även ljushattarna med stämplar. Fyllda. Höjd 31 cm. (4).

Fyllningen ställvis lös. Fotplattor och ljushattar med bucklor. Något sneda.