814
464214

DOSA, silver, nyrokoko, Christian Hammer, Stockholm 1867.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris

Invändigt förgylld. Rektangulär med konturerad kant, på locket gravyr med "Byströms villa/Prins Carls Palats". Undertill Carl XV:s monogram och gåvoinskription till A.H. Möller. Längd 9 cm, vikt 195 gram.

Slitage. Repor. Bucklor.

Villan uppfördes 1839-1844 för Johan Niclas Byström, bildhuggare och professor vid konstakademien. Ursprungligen beställdes villan av Karl XIV Johan (d. 1844). År 1848 dog Byström, hans samlingar såldes på auktion 1853. Efter Byström ägdes villan av guldsmeden och konstsamlaren Christian Hammer. Efter Hammers död såldes huset 1905 till Prins Carl, bror till Gustav V. 1928 köptes villan av Spaniens kung som oficiellt residens för den spanske ambassadören. I dag är villan Spaniens ambassad.