830
457445

BRUDKRONA, av Anders Gottlieb Herkepeus, Norrtälje 1851.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Förgylld, med färgade glasstenar, genombruten dekor med hängande löv. Diameter 8,5 resp 13 cm, höjd 7,5 cm, vikt 167 gram.

Två löv saknas

Proveniens

From the home of the antique dealers Maj och Carl-Axel Persson, Malmö.