98
435257

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Bäcken på Alvaret"

Signerad N. Kreuger och daterad Aug. 1909. Akvarell och blyerts på papper 30,5 x 46 cm.

Proveniens

Tidigare i chefredaktör Lars Saxons samling, Stockholm.
Stockholms Auktionsverk, "Stora Kvalitén", 30 maj - 1 juni 2007, kat nr 2326.
Privatsamling.

"Konst i svenska hem", band 6, upptagen sid 310 under samling 502: "Chefredaktör Lars Saxon, Valhallavägen 112, Stockholm".
Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen sid 275.

Katalognumret är en förstudie till Kreugers oljemålning med samma namn (kat nr 447 i Boströms bok från 1948) vilken vid den tiden hängde i Församlingshemmet, Kalmar.