Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
487 föremål
206B. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
206B. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1262. BÄGARE, två stycken, lergods. Han dynastin (206 f.Kr-220 e. Kr).
1262. BÄGARE, två stycken, lergods. Han dynastin (206 f.Kr-220 e. Kr).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1263. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907).
1263. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1264. FIGURIN, bemålat lergods. Tang dynastin, (618-906).
1264. FIGURIN, bemålat lergods. Tang dynastin, (618-906).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1265. KRUKA och SKÅL, keramik. Tang dynastin (618-906).
1265. KRUKA och SKÅL, keramik. Tang dynastin (618-906).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1266. URNA, lergods. Tang dynastin (618-907).
1266. URNA, lergods. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1267. TESKÅLAR, två stycken, keramik. Song dynastin (960-1279).
1267. TESKÅLAR, två stycken, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1268. SKÅL, keramik. Ding, Song dynastin (960-1279).
1268. SKÅL, keramik. Ding, Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1270. VINKOPPAR, två stycken, keramik. Troligen Tang dynastin (618-907).
1270. VINKOPPAR, två stycken, keramik. Troligen Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1271. VAS, keramik, s.k. Cizhou. Troligen Södra Song/Yuan (1127-1368).
1271. VAS, keramik, s.k. Cizhou. Troligen Södra Song/Yuan (1127-1368).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1272. SKÅL, keramik. Norra Jin dynastin (1115-1234).
1272. SKÅL, keramik. Norra Jin dynastin (1115-1234).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1273. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
1273. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1274. KRUKA, keramik. Song/Yuan dynastin.
1274. KRUKA, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1275. RÖKELSEKAR, keramik. Yuan dynastin (1279-1368).
1275. RÖKELSEKAR, keramik. Yuan dynastin (1279-1368).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1276. KRUKA, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
1276. KRUKA, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
1277. SKÅL, keramik. Celadonfärgad glasyr, Ming dynastin (1368-1644).
1277. SKÅL, keramik. Celadonfärgad glasyr, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1278. FAT, keramik. Celadonfärgad glasyr, Ming dynastin (1368-1644).
1278. FAT, keramik. Celadonfärgad glasyr, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1279. FAT, keramik. Troligen Sydostasien 1600-tal.
1279. FAT, keramik. Troligen Sydostasien 1600-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1281. SKULPTUR, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
1281. SKULPTUR, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1283. VAS, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1283. VAS, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1284. RITUELLT VINOFFERKÄRL (Gu), brons. Shang dynastin (1600-1046 f.Kr).
1284. RITUELLT VINOFFERKÄRL (Gu), brons. Shang dynastin (1600-1046 f.Kr).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1286. LOCK till dou-kärl, brons. Arkaiserande.
1286. LOCK till dou-kärl, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1288. SPEGEL och PLAKETT, brons. Bl.a. Jin-dynastin (1115-1234).
1288. SPEGEL och PLAKETT, brons. Bl.a. Jin-dynastin (1115-1234).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1289. SPEGEL, brons. Troligen Song dynastin (960-1279).
1289. SPEGEL, brons. Troligen Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1291. HJORT, brons. Ordo, krigande staternas period (481-221 f.Kr).
1291. HJORT, brons. Ordo, krigande staternas period (481-221 f.Kr).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1293. MÅLNING, färgpigment på papper. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1293. MÅLNING, färgpigment på papper. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1295. YAMANTAKA, förgylld brons. Kina/Tibet, troligen tidigt 1900-tal.
1295. YAMANTAKA, förgylld brons. Kina/Tibet, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
1296. DEKORDELAR, två stycken. Tibet, troligen sent 1800-tal.
1296. DEKORDELAR, två stycken. Tibet, troligen sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1297. FIGURIN, brons. Xi Wangmu, Ming dynastin, 1600-tal.
1297. FIGURIN, brons. Xi Wangmu, Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1298. FIGURIN, brons. Maitreya Bodhisattva, Ming dynastin (1368-1644).
1298. FIGURIN, brons. Maitreya Bodhisattva, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
1299. GUANYIN, brons. Ming dynastin med arkaiserande tecken.
1299. GUANYIN, brons. Ming dynastin med arkaiserande tecken.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1301. BUDDHA, brons. Sakyamuni, Ming dynastin (1368-1644).
1301. BUDDHA, brons. Sakyamuni, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1302. TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming/tidig Qing dynasti.
1302. TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming/tidig Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1303. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1303. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1305. BUDDHA, brons. Sakyamuni, troligen Mongoliet, 1800-tal.
1305. BUDDHA, brons. Sakyamuni, troligen Mongoliet, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1306. KUBERA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
1306. KUBERA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1307. FIGURIN, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644).
1307. FIGURIN, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1310. LOHAN, brons. Ming dynastin, 1600-tal.
1310. LOHAN, brons. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1312. TARA, patinerad kopparlegering. Tibet, 1800-tal eller äldre.
1312. TARA, patinerad kopparlegering. Tibet, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1314. VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1314. VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1315. HATTSTÄLL/RÖKELSEKAR, brons, Qing dynasty, 1700-tal.
1315. HATTSTÄLL/RÖKELSEKAR, brons, Qing dynasty, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1317. BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1317. BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1318. AMITAYUS, förgylldbrons. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1318. AMITAYUS, förgylldbrons. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 75 000 SEK
1321. VÄKTARE, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912).
1321. VÄKTARE, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1323. LOKAPALA, förgylld och patinerad brons. Qing dynastin, 1800-tal.
1323. LOKAPALA, förgylld och patinerad brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1324. GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
1324. GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1325. URNA, brons. Arkaiserande, Qing dynastin (1644-1912).
1325. URNA, brons. Arkaiserande, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1326. BUDDHA, förgylld brons. Sakyamuni Buddha, Tibet, sent 1800-tal.
1326. BUDDHA, förgylld brons. Sakyamuni Buddha, Tibet, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1328. DEL av STELE, sten. Indien.
1328. DEL av STELE, sten. Indien.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1329. BUDDHA, brons. Laos, 1800-tal.
1329. BUDDHA, brons. Laos, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1331. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1331. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1332. SPELBORD, hardwood. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1332. SPELBORD, hardwood. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1333. BORD, hardwood. Qing dynastin (1662-1912).
1333. BORD, hardwood. Qing dynastin (1662-1912).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1334. BORD, softwood. Qing dynastin (1662-1912).
1334. BORD, softwood. Qing dynastin (1662-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1336. PENSELSTÄLL, trä. Kina, 1900-tal.
1336. PENSELSTÄLL, trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1337. PENSELVAS, bambu. Kina, troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
1337. PENSELVAS, bambu. Kina, troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1338. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin, 1700-tal.
1338. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1340. MATTA. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1340. MATTA. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1341. MATTOR, tre stycken, ull. Tibet, Qing dynastin, sent 1800-tal.
1341. MATTOR, tre stycken, ull. Tibet, Qing dynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1343. TEXTILIER, fyra stycken, bl.a. siden. Qing dynastin.
1343. TEXTILIER, fyra stycken, bl.a. siden. Qing dynastin.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1344. TEXTILIER, fyra stycken, siden. Kina.
1344. TEXTILIER, fyra stycken, siden. Kina.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1345. BRICKA, tenn. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1345. BRICKA, tenn. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1346. MYNT/SILVERVIKTER, tre stycken, silver. Qing-dynastin, (1644-1912).
1346. MYNT/SILVERVIKTER, tre stycken, silver. Qing-dynastin, (1644-1912).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1348. MEDALJER, emalj, förgyllt silver m.m. Kina, tidigt 1900-tal.
1348. MEDALJER, emalj, förgyllt silver m.m. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1350. VASER, ett par, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1350. VASER, ett par, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1351. VAS, silver. Qing dynastin (1644-1912). Otydliga stämplar.
1351. VAS, silver. Qing dynastin (1644-1912). Otydliga stämplar.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1353. BÄLTESPÄNNE, cloisonné. Ming dynastin (1368-1644).
1353. BÄLTESPÄNNE, cloisonné. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1355. VAS, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
1355. VAS, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
270 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1356. SKÅL, cloisonné. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1356. SKÅL, cloisonné. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1357. VASER, ett par, cloisonné. Sen Qing Dynasti, sekelskifte 1900.
1357. VASER, ett par, cloisonné. Sen Qing Dynasti, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1358. RÖKELSEKAR, cloisonné. Kina, tidigt 1900-tal.
1358. RÖKELSEKAR, cloisonné. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK