Kan inte nå servern
15
527137

Leander Engström

(Sverige, 1886-1927)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 000 - 70 600 EUR
55 200 - 73 700 USD
Klubbat pris
600 000 SEK
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Johan Jinnerot
Stockholm
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Leander Engström
(Sverige, 1886-1927)

"Konstnärens hustru"

Signerad Leander Engström och daterad 1913. Duk 61 x 43 cm.

Proveniens

Tidigare i arkitekt Stig Åkermarks samling, Stockholm.

Utställningar

Nationalmuseum, Stockholm, "Den unga expressionismen : Svenskt måleri 1909-1920", 1 november - 10 december 1944, kat nr 84.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Liljevalchs jubilerar. Svensk konstkavalkad", 21 september - 21 oktober 1956, kat nr 94.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Jubileumsutställningen - 1909 års män", mars - april 1959, kat nr 42.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Den stora färgskrällen", 4 oktober 2008 - 6 januari 2009, kat nr 222.

Litteratur

"Konst i svenska hem", band 9, avbildad och upptagen sid 500 under samling 869: "Arkitekt Stig Åkerman, Orvars Odds väg 11, Stockholm".

Övrig information

Klädd i en skir klänning sitter konstnärens hustru Maria i en röd stol och mot en bakgrund, som bär spår av lärotiden hos Matisse. Färgerna i kläningen skiftar från svagt grönt till violett, färger som har fångats upp av bakgrunden. I handen håller hon en röd blomma och dekorativa röda blommor sitter fästa i hennes decoltage. De är nygifta sedan två år och Maria skulle bli hans viktigaste modell. Hon fick "stå modell, sitta modell och ligga modell och han ville ha henne med på varje duk som han målade." Sin första riktigt självständiga målning - Höstvegetionsbild från Torneträsk - skapade han 1910 när han lärt känna henne.

Formgivare

Per Leander Engström var en svensk bildkonstnär född i Ytterhogdal. Han studerade för Henri Matisse i Paris och vid Konstnärsförbundets skola i Stockholm. Engström var med i konstnärsgruppen De unga tillsammans med bland andra Isaac Grünewald och Tor Bjurström. Engström fann inspiration hos Paul Gauguin, Vincent van Gogh och Paul Cézanne. Leander Engström är far till konstnären Tord Leander Engström. Leander Engström gick i Osslunds fotspår och fängslades av Lapplands överväldigade naturscenerier, som han skildrade med fauvismens former och färger. Målningarna från 1912-1915 – landskap, stilleben och naket – är harmoniska och känsliga, uppbyggda enligt Cézannes principer i diskreta, svala färger. Åren 1916-1919 kan ses som hans mest expressionistiska period. Svepande linjer, stora stiliserade plan och starka klara färger domineras av hans karaktäristiska kallgröna. 1920-1922 vistades han i Italien för att studera ungrenässansen. Under den tiden närmade han sig den nya sakligheten. Leander Engström var en av de mest betydande bland Matisseeleverna.

Läs mer