Arne Jones E1299
187
475960

Reg Butler

(England, 1913-1981)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Reg Butler
(England, 1913-1981)

"Study for Italian Girl No. 1"

Signerad med monogram och numrerad 4/8. Utförd 1960. Gjutarstämpel Susse (Freres) Fond Paris. Mörkpatinerad brons, höjd 15 cm och längd 43 cm.