289
522208

Edvard Munch

(Norge, 1863-1944)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 850 - 6 780 EUR
5 540 - 7 760 USD
Klubbat pris

Edvard Munch
(Norge, 1863-1944)

"The seducer II" (Forforeren II. Der Verführer II)

Etsning, 1913, signerad med blyerts 'Et af de forste tryk'. 24,8 x 49,3 cm, bladstorlek 49,5 x 70,7 cm.

Gulnad, missfärgad efter passepartout, revor längs bladets kanter, veck, smärre fläckar.

Woll 435. Schiefler 404.