316
486578

Armand Schönberger

(Ungern, 1885-1974)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
240 000 SEK

Armand Schönberger
(Ungern, 1885-1974)

Självporträtt, med dottern Vera

Signerad Schönberger Armand och daterad 1928. Duk 77,5 x 58 cm.

Tilläggslista

Ställdes ut i Malmö under utställningen "Exposition Armand Schönberger Budapest", 1932, kat nr 13.

Proveniens

Inköpt av Otto Taussig (1889-1969) vid utställningen i Malmö 1932.
Därefter i arv inom familjen.

Malmö, "Exposition Armand Schönberger Budapest", 1932, kat nr 13.

Armand Schönberger räknas idag till en av Ungerns mest uppskattade och uppmärksammade avant-gardistiska konstnär under 1900-talet. Schönberger inspirerades starkt av de influenser som rådde i Europa under 1910 – och 20-talet, då han studerade i München och gjorde studieresor till Paris. Hans konstnärskap sträcker sig från Cézanne och kristalliserade på gränsen till fauvism, expressionism, kubism och även futurism. Schönberger tidigare stil, som kombinerade dessa stilar förändrades gradvis till en mer harmonisk jämvikt mellan olika element och stilar.

Höjdpunkten av Schönberger konstnärskap kom på slutet av 1920-talet och början av 1930-talet. Denna period präglades inte bara av skapandet av flera mästerverk med en individuell karaktär utan också av många offentliga framträdanden, Schönberger ställde ut sina verk på flera gallerier i Ungern och utomlands. År 1929, var hans verk utställda i Nürnberg på en utställning där dåtidens samtida ungerska konst var i ropet. 1930 introducerade han sina målningar på "Tamás Gallery", den berömda ungerska utställningshallen. Även om hans planer på att ställa ut sina målningar i Berlin misslyckades 1932, fick han möjlighet att presentera sina verk i Malmö samma år. Utställningen var en stor succé och alla verk såldes.
Eftersom hans konst samlades flitigt av den judiska intellektuella eliten förstördes en stor del av hans verk under andra världskriget, men en del kunde räddas till utlandet och några bevarades i olika privata samlingar. Målningar av Armand Schönberger har nyligen börjat dykt upp på auktionerna runt om i världen och intresset för hans konstnärskap bara ökar.