388
527752

SIMON GATE, skål på fot, graal, Orrefors 1918.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Dekor av vindruvsklasar och blad i blått och ljusrosa. Signerad KB SGraal / Orrefors 1918 HW 597 (glasblåsare Knut Bergqvist, etsare Heinrich Wollman). Höjd 27 cm, diameter ca 23 cm.

Proveniens

Birgitta Crafoord Collection, Stockholms Auktionsverk hösten 2010, katalognr 21.
Bukowskis Moderna auktion 470, katalognr 636, hösten 1989.