Madeleine Pyk – en samling F769
392
517530

EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, ariel, Orrefors 1937.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 700 EUR
4 360 - 6 540 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Dekor av "Flickan och duvan" i brunt och grönt mot klarglas. Signerad Orrefors 1937 Sweden Ariel no 39 Edvin Öhrström. Höjd 17,2 cm.

Fotklacken med skada, några smärre repor.

Ritningen daterad 1-11-1937.