41
515253

Gösta Sandels

(Sverige, 1887-1919)
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 260 - 6 140 EUR
5 470 - 6 380 USD
Klubbat pris
Gösta Sandels
(Sverige, 1887-1919)

GÖSTA SANDELS. Olja på duk. Sign Sandels o dat 1913 a tergo.

"Vieux Miramas". 80 x 64 cm.

Smärre slitage, krackelyr och ytsmuts.

Proveniens

Konstnärens hustru Elaine Sandels-Lagerkvist, Stockholm.
Därefter i Charles Nilssons samling, Stockholm, kat nr 116.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Svensk konstkavalkad", 21 september - 21 oktober 1956, kat nr 128.

"Konst i svenska hem", vol. II, band 11, upptagen och avbildad sid 561 under samling 951: "Direktör Charles Nilsson, Ulrikagatan 2, Stockholm".

Intygas a tergo av Elaine Sandels-Lagerqvist.