Arne Jones E1299
417
519867

Claes Uvesten

(Sverige, Född 1964)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Claes Uvesten
(Sverige, Född 1964)

CLAES UVESTEN, skulpturer, 3 st, egen ateljé, Stockholm bl a 1996.

Sandgjutna hornformade glasobjekt, varav två på järnställ, signerade Claes Uvesten 083 Velamsund 1996 respektive C. Uvesten 1996. Längd 33, 25 och 23 cm. (3)

Obetydligt slitage.

Formgivare

Claes Uvesten (f. 1964) utbildades vid Nyckelviken Art School, Orrefors School of Glass samt Pilchuck School of Glass, Seattle, USA. Han har varit verksam som glaskonstnär och designer sedan 1996. Hans verk finns representerade på bl a Nationalmuseum i Stockholm samt Röhsska museet i Göteborg och han hans verk har visats på ett antal solo och samlingsutställningar i Europa, Mexico och USA samt på ett flertal svenska gallerier.