424
520755

RENÉ LALIQUE, vas, "Formose", Frankrike 1920-tal.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Bärnstensfärgad glasmassa med reliefdekor av fiskar. Signerad R. LALIQUE. Höjd 17 cm.

Litet fotnagg.

Proveniens

Enligt uppgift erhållen som gåva på 1920-talet, därefter i arv.

Félix Marcilhac, "René Lalique, 1860-1945, maitre-verrier, analyse de l'ouvre et catalogue raisonné", Paris 1994, jfr katalognr 934, sid 425.

Modellen formgiven år 1924.