426
503952

ALVAR AALTO, vas, Karhula, Finland 1937, modell 9750.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Gröntonat formblåst glas, signerad A Aalto - 37 - Karhula. Längd 20,5 cm, höjd 14,2 cm.

Små kantnagg.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt i Karhula 1937, därefter i arv.

Alvar Aalto Designer, Alvar Aalto Museum, Finland 2002, modellen avbildad sid 205.

Inför världsutställningen i Paris 1937 vann Alvar Aalto år 1936 en designtävling, utlyst av glasbruket Karhula i Finland med skissen till en vas som han kallade "Eskimoerindens skinnbuxa". De första exemplaren av denna modell blåstes enligt de ritningar som var Alvar Aaltos bidrag till tävlingen. Vaserna, som då kallades för "Aalto-vaser" eller för "Paris Object" fick ett entusiastiskt mottagande.
Modellen blåstes i en träform och tillverkades i klarglas, rio-brunt, azur, grönt och rökfärgat för världsutställningen i Paris 1937 och andra utställningar. Vasen har kommit att kallas "Savoy-vasen" då modellen funnits i Hotel Savoys Bistro i Helsingfors sedan invigningen 1937.
Från 1949 togs tillverkningen över av Iittala där vasen förekommit i produktkataloger med modellnummer 3030.