446
510340

ALF WALLANDER, servis, 58 delar, "Tulpan", Rörstrand, 1899-1910.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Porslin, reliefdekor i underglasyrfärger med tulpaner i violett, gult och grönt. Bestående av 12 mattallrikar, 12 sopptallrikar, 12 förrättstallrikar, 12 assietter, 2+2+1+1 uppläggningsfat, 1 fiskfat med tvådelad insats, 1 såssnipa, 1 soppterrin med fat utan lock, 1 mindre terrin på fat (fastskruvat) utan lock samt 1 kanna. Stämplade Rörstrand, inpressat ER samt siffror.

En tallrik och en assiett med spricka, fåtal obetydliga nagg. (58)

Bengt Nyström, "Konsten till Industrin", Signum 1982, se bild sid 38-39, text sid 41.

Servisen, den sk ER-modellen ritades av Alf Wallander till Stockholmsutställningen 1897. Modellen fanns även med dekor i blått och var i produktion ca 1899-1910.