446
510340

ALF WALLANDER, servis, 58 delar, "Tulpan", Rörstrand, 1899-1910.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
879 - 1 320 EUR
933 - 1 400 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Porslin, reliefdekor i underglasyrfärger med tulpaner i violett, gult och grönt. Bestående av 12 mattallrikar, 12 sopptallrikar, 12 förrättstallrikar, 12 assietter, 2+2+1+1 uppläggningsfat, 1 fiskfat med tvådelad insats, 1 såssnipa, 1 soppterrin med fat utan lock, 1 mindre terrin på fat (fastskruvat) utan lock samt 1 kanna. Stämplade Rörstrand, inpressat ER samt siffror.

En tallrik och en assiett med spricka, fåtal obetydliga nagg. (58)

Bengt Nyström, "Konsten till Industrin", Signum 1982, se bild sid 38-39, text sid 41.

Servisen, den sk ER-modellen ritades av Alf Wallander till Stockholmsutställningen 1897. Modellen fanns även med dekor i blått och var i produktion ca 1899-1910.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

664. Lotte Laserstein, Kvinna i profil.
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
Fair warning
Fair warning
Fair warning
Fair warning
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
Aktuellt bud:
70 000 SEK