Rund jardinière med reliefdekor av festoner och vädurshuvuden, uppburen av tre joniska kolonner på fotplatta. Stämplat GUSTAFSBERG samt inpressade siffror. Höjd 83 cm, diameter 62 cm.
Fotplattan med smärre krackelyr, obetydligt slitage.
Modellen presenterades på Baltiska utställningen i Malmö 1914, avbildad i katalogen benämnd som "Blomsterbord i hvit fajans. Gustafsberg. G. G:son Wennerberg."