450
513667

GUNNAR WENNERBERG, blombord, Gustavsberg.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Rund jardinière med reliefdekor av festoner och vädurshuvuden, uppburen av tre joniska kolonner på fotplatta. Stämplat GUSTAFSBERG samt inpressade siffror. Höjd 83 cm, diameter 62 cm.

Fotplattan med smärre krackelyr, obetydligt slitage.

Modellen presenterades på Baltiska utställningen i Malmö 1914, avbildad i katalogen benämnd som "Blomsterbord i hvit fajans. Gustafsberg. G. G:son Wennerberg."