454
504781

WILHELM KÅGE, drakvalp, Gustavsberg Studio 1940-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
26 500 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Chamotterat stengods, beige och ljusbrun glasyr. Signerad GUSTAVSBERG KÅGE med studiohanden. Höjd 23 cm, längd 30 cm.

Små retuscher, obetydlig fotnagg.

Gisela Eronn, "Wilhelm Kåge, keramikens mästare", Prisma 2006, se liknande modell avbildad från Kåges verkstad, sid 107 samt från Kåges hem, sid 129.

Denna ovanligt stora drakvalp i chamotte med endast tre synliga ben är sannolikt en tidig version. En liknande modell finns representerad på Gustavsbergs museum.