Chamotterat stengods, "Vallflickan", glasyr i grönt och brunt. Signerad ALP NYLUND 1933 (otydligt). Höjd 46,5 cm.
Staven med lagningar, retusch på kjolen, liten bristning.
Gåva från Gunnar Nylund till Fredrik Wehtje, direktör vid Rörstrand 1932. Inköpt på husauktion efter Fredrik Wehtje, Lidköping 6 februari 1994, nr 64.