Madeleine Pyk – en samling F769
485
494270

GUNNAR NYLUND, skulptur, Rörstrand 1930-tal, unik.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 180 - 2 730 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Chamotterat stengods, "Vallflickan", glasyr i grönt och brunt. Signerad ALP NYLUND 1933 (otydligt). Höjd 46,5 cm.

Staven med lagningar, retusch på kjolen, liten bristning.

Proveniens

Gåva från Gunnar Nylund till Fredrik Wehtje, direktör vid Rörstrand 1932. Inköpt på husauktion efter Fredrik Wehtje, Lidköping 6 februari 1994, nr 64.