573
519754

SIGVARD BERNADOTTE, kanna, för Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling,

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

svenska importstämplar. Design nr 856, ur "Jordbaerset", godronnerat liv med slät överdel. Höjd 15,3 cm, vikt ca 415 g.

Bucklor.

Modellen formgiven år 1938 och är förlaga till den termos som än idag produceras av Georg Jensen.