577
483414

FERDINAND BOBERG, smyckeskrin, CG Hallberg, Stockholm 1909, signerat.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 540 - 8 720 EUR
6 840 - 9 120 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Silver och polykromt emaljarbete, rektangulär form, dekor av stiliserat bladverk och ornamentik, även nyckeln med emaljdekor. Inredning klädd i violett sammet. Längd 32 cm, bredd 22 cm, höjd 17 cm. Nyckel finns.

Små skador på emalj, ursprungligen förgyllt.

Proveniens

Familjen Arrhenius.

Konstindustriutställningen i Stockholm år 1909.

E.G Folcker (red), Svenska Slöjdföreningens Tidskrift, 1909, skrinet avbildat på planschverk.

Ferdinand Boberg (1860-1946) var en av de absolut viktigaste svenska arkitekterna under det tidiga 1900-talet. Han förknippas med svensk jugend, både då det gäller arkitektur, möbler och konsthantverk, det utsökta glaset från Reijmyre eller som här arbeten i silver.
Boberg låg bakom flera av de viktigaste verken inom arkitekturen från det tidiga 1900-talet, exempelvis Oakhill, Valdemarsudde och även egna huset Vintra, på Djurgården, huvudpostkontoret i Stockholm, NK. Boberg var även utställningsarkitekt för 1909 års utställning. Denna står omnämnd i Svenskt Möbellexikon (Henschen, Blomberg (red), Förlagshuset Norden, Malmö 1961, band 1 sid 338) som: "Hans storverk var allmänna svenska utställningen för konsthantverk och konstindustri 1909".