527101

Gideon Börje

(Sverige, 1891-1965)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris

Gideon Börje
(Sverige, 1891-1965)

Vy över Stockholm från fönstret

Signerad G. Börje och daterad 1919. Pannå 37 x 46 cm.

Gideon Börje var en svensk bildkonstnär, född i Stockholm, som debuterade under 1910-talets senare hälft som naivist. Han omnämns ofta i samma andetag som Eric Hallström. Efter resor till Frankrike och Italien på 20-talet kom hans måleri att präglas desto mer av en klar formgivning och klassisk balanserad komposition. Under 30-talet vidgas hans färgregister och han ägnar sig åt att måla det norrländska landskapet. Gideon Börje ingick i konstnärsgruppen Färg och Form.

Han målade gärna interiörer och stilleben och anses utan tvivel vara en av våra bästa målare av blomsterstycken. I auktionens målning framställs en enkel vardagsverklighet, vyn över Stockholm skymtas bakom skira gardiner och en doftande blomsterbukett. Interiörer från de borgerliga hemmens värld var ett av de återkommande motiven från Gideon Börjes tidigare verk – liksom i detta verk daterat 1919.

Formgivare

Gideon Börje var en svensk bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade vid Tekniska skolan i Stockholm. Börje genomförde studieresor till Italien, Nordafrika och Paris. Han tillhörde den tredje Smedsuddskolonin, Falangen och Färg och form. Börje brukar räknas till gruppen av svenska naivister som debuterade vid slutet av 1910-talet och nämns vanligen i samma andetag som Eric Hallström och Hilding Linnqvist. ”Från Slussen i storm” är en känd målning. Börje målade främst landskapsmålningar i starka färger.