673
519530

FIRMA SVENSKT TENN / ANNA PETRUS, takarmatur, Stockholm 1920-30-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Tenn och svärtat trä, tre ljuspunkter, dekor av pålagda lejon, frostad glasskiva. Höjd 48 cm, diameter 42,5 cm.

Smärre slitage, nydragen el, glasskivan möjligen sekundär.

Dekoren formgiven av Anna Petrus.