685
476034

JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
382 - 573 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Rotting, lös dyna klädd i Franks tyg "Himalaya". Höjd 92 cm, bredd 63 cm.

Dynan med skador och lagningar, slitage.

Mönstret "Himalaya" komponerat av Josef Frank år 1950.