700
475128

JOSEF FRANK, bokhyllor, 3 st, Firma Svenskt Tenn, modell 2255.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Tvådelade, underdelen med låda och ett dörrpar, överdelen med lösa hyllplan. Vit- och grönlackerade, skiva och nyckelbricka i valnöt, draghandtag av mässing. Vardera längd 100 cm, djup 50 cm, höjd 225 cm. Nyckel finns.

Smärre skador och slitage, delvis gulnade, en sektion något avvikande, vitlackerad invändigt. Nyckel finns.

Modellen formgiven år 1943 och omarbetad år 1960.