Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
Pyramidmahogny, fanerat även på baksidan. Två utdragslådor, skåp med hyllinredning. Längd 120 cm, bredd 50 cm, höjd 82 cm. Nyckel finns.
Slitage, tryckmärken, faneret något rest på baksidan.
Enligt uppgift specialbeställt 1939 av Ernst & Viran Holmqvist, goda vänner till Estrid Ericson och innehavare till butiken "Vackrare Vardagsvara", som då låg intill Svenskt Tenns butik, på Strandvägen 7A.
Modellen formgiven av Josef Frank på 1930-talet och finns ej längre i produktion.