Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
741
496246

HENRY FUGÈRE (1872-1944), "Salome", Frankrike ca 1925.

Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
6 780 - 7 750 EUR
7 760 - 8 870 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Förgylld brons och elfenben, dansande kvinna, på sockel av onyx, stämpelmärkt i bronsen FUGÈRE samt 4998. Höjd inkl sockel 42,8 cm.

Delvis något gulnad, ett ben något löst.

Proveniens

Nuvarande ägares mor fick skulpturen i gåva då hon bodde i Storbritannien i mitten av 1950-talet.