751
505780

MATTS ERIKSSON (Matts i Taserud), appliquer, ett par, Swedish Grace.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Snidat och förgyllt trä, för ett ljus. Signerade Taseres-Matts Arvika 1934. Höjd 39 cm, bredd 32 cm.

Små avslag, färgbortfall. (2)

Matts Eriksson är mest känd för sin uppdaterade version av Taserudsstaken, en tvåarmad ljusstake som blivit förknippad med Konsthantverket i Arvika.