Madeleine Pyk – en samling F769
757
493885

LARS HOLMSTRÖM, ljuskrona, Arvika, Swedish Grace 1920-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 730 - 3 270 USD
Klubbat pris
140 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mässing, två etage med fyra ljuspunkter i varje, åtta snäckformade lamphållare, stämpelmärkt. Höjd ca 100 cm, diameter ca 73 cm.

Patinan med slitage.

Lars Holmström (1894-1959). Konstsmed, huvudsakligen verksam i Arvika. Holmström var med och startade Arvika Konsthantverk. Han medverkade vid Världsutställningen i Paris 1925 och visade där upp ljusstakar, ljuskronor och även silverarbeten. Lars Holmström finns omnämnd i samtida franska tidskrifter där hans verk benämns med stor respekt. Holmström utförde ett antal kyrkoinredningar och bland de profana till exempel Rottneros Herrgård, Lundsbergs skola och Stadshotellet i Karlstad.