761
520341

ATELIER TORNDAHL, takarmatur, Perstorp 1920-30-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
4 600 SEK

Nysilver, fem ljuspunkter på svängda armar, klotformad nederdel. Stämpelmärkt TW. Total höjd 62 cm.

Slitage.

Per Torndahl var konstnärlig ledare för belysningsbolaget Atelier Torndahl i Perstorp 1922-26. Wilhelmina (kallad Tidit) Wendt var ett av barnen till Perstorps Industriers grundare Wilhelm Wendt och var även hon involverad som formgivare i belysningsbolaget.