77
248923

Nils Wedel

(Sverige, 1897-1967)
Utropspris
225 000 - 250 000 SEK
20 000 - 22 200 EUR
20 800 - 23 100 USD
Klubbat pris
200 000 SEK

Nils Wedel
(Sverige, 1897-1967)

Stående former

Nawaxmålning på pannå 202,5 x 170 cm. Utförd 1941.

Göteborgs Konstmuseum, "Nils Wedel", 29 november 1997 - 8 februari 1998.

Nawax-tekniken är i huvudsak Nils Wedels egen uppfinning och fick namn av initialerna i Nils Adolf Wedel + vax. Tekniken är delvis inspirerad av gamla pompejanska väggmålningar, där vax ofta användes som bindemedel eller ytskikt, men ännu mer av hustruns batikarbeten. Alice Wedel var en av landets skickligaste batikkonstnärinnor och under 1930-talet utförde hon även ett antal batiker komponerade av maken. Omkring 1935 fann Nils Wedel på ett sätt att fästa det färdigfärgade men ännu ej urvaxade batiktyget på en med vax preparerad pannå eller väggyta. Tyget "smältes" sedan in i underlaget med hjälp av blåslampa och varma järn. De tidigaste Nawax-målningarna har därför tydlig karaktär av batik med dess typiska tjantingdetaljer, krackelering osv men undan för undan förenklades eller förfinades tekniken. Auktionens Nawaxmålning tillkom 1941 och ställdes ut på Konsthallen i Göteborg 1943 med titeln "Abstrakt" - den har genom åren också haft andra titlar - bär ännu spår av den tidiga "batikmetoden". Den Nawax-teknik som 1946 användes på den 70 kvm stora väggen i Norrköpings Konstmuseum har ännu mindre gemensamt med batiken. Där målas motiven med temperafärg på tunt bomullstyg, som sedan vaxas in, fästes på plats och slutligen smältes in i underlaget, den preparerade väggen. Denna metod erbjöd större frihet att ändra, flytta och byta ut detaljer och användes i fortsättningen till alla Nils Wedels stora Nawax-väggar.

Formgivare

Nils Wedel var en svensk bildkonstnär och konsthantverkare född i Göteborg. Wedel studerade i Göteborg, i Paris för Fernand Léger och på Académie Moderne för fauvisten Emile Othon Friesz. Han var lärare vid Slöjdföreningens skola i Göteborg. Wedel är främst känd för sina färgstarka abstrakta kompositioner utförda i en av honom uppfunnen vaxmålningsteknik kallad navax.