774
480800

AXEL EINAR HJORTH, stolar, 4 st "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Betsad och oljad furu, smidda beslag, hög rygg.

Slitage, två med smärre skador, dynor saknas. (4)

Modellen formgiven år 1932 och marknadsfördes som "sportstugemöbel".