781
515615

EDWARD HALD, takarmatur, Orrefors 1920-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Graverad kupa med dekor av drake, fattning av vitmetall. Kupan signerad H. 195. Of. Höjd 33 cm, diameter 42 cm.

Erik Wettergren, "The Modern Decorative Arts of Sweden", Malmö Museum 1926, modellen avbildad sid 111.

Derek E. Ostergaard & Nina Stritzler-Levine (red), "The Brilliance of Swedish Glass 1918-1939, An Alliance of Art and Industry", The Bard Graduate Center for Studies in the Decorative Arts, New York 1996, jfr katalognr 37, sid 193.

Modellen formgiven år 1921, en av Edward Halds första armaturer. Modellen finns i Smålands Museum, Växjö.