785
487185

AXEL EINAR HJORTH, stolar 4 stycken "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
95 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Betsad och oljad furu, smidda beslag, högryggade.

Smärre slitage, lösa sittkuddar saknas. (4)

Christian Björk, Thomas Ekström, Eric Ericson, "Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt", Signum 2009. Se bild sid 130.

Modellen formgiven år 1932 och marknadsfördes som "sportstugemöbel".