AXEL EINAR HJORTH, soffa, "Library", Nordiska Kompaniet, 1931.
Soffa av badkarsmodell, kanellerade ben i bonad björk, originalklädsel i blå sammetsplysch och brokad. Märkt med metallbricka NK R 327 97 - C 21 1 31. Längd ca 224 cm.
Slitage, blekt.
Ritningen daterad 12 1 1927.
×
Logga in
Kunde inte logga in