788
509964

AXEL EINAR HJORTH, biblioteksbord "Library", Nordiska Kompaniet 1931.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Skivan rotfanerad med inläggningar av almrot, palisander och bonad björk , benställning av bonad björk med reliefdekor. Märkt med metallbricka NORDISKA KOMPANIET AB R32795 - 18 6 31 samt stämpelmärkt T. Längd 145 cm, bredd 74 cm, höjd 73 cm.

Skivan med smärre slitage.

Christian Björk, Thomas Ekström, Eric Ericson, "Axel Einar Hjorth - Möbelarkitekt", Signum, 2009. Se bild sid 63.

Modellen formgiven av Hjorth år 1927 och visades på Nordiska Kompaniets Novemberutställning år 1928.