818
512562

CARL MALMSTEN, satsbord, "Släden", sannolikt Åfors Möbelfabrik.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Teak, benställning med medar, de två mindre borden med hyllor av spjälor. Det största bordet brännstämplat CM. Längd 70 cm, bredd 40,5 cm, höjd 56 cm.

De mindre borden något blekta, slitage, smärre fläckar.

Modellen formgiven år 1948.