843
518096

VÄVD TAPET. "Vindruvor". Gobelängvariant. 222 x 129,5 cm. Signerad AB MMF BS.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Sprinchorn). Komponerad 1962. Inköpt 1964, originalfaktura medföljer.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar.

Proveniens

Bo och Margareta Lindhs samling, Stockholm.

Collection Lindh, Stockholm.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 76.

Den stora vävda tapeten "Vindruvor" komponerades till Sandrew-biograferna, Stockholm.