Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
844
522196

VÄVD TAPET. "Arborescence". Gobelängteknik och "transparent väv". 162 x 117,5 cm. Komponerad av Jean Dubuffet,

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
14 500 - 19 400 EUR
16 600 - 22 200 USD
Klubbat pris
360 000 SEK

tidigt 1970-tal. Vävd på Pinton Frères, Aubusson, på 1970-80-talet. Kompositionen är från Jean Dubuffets L'Hourloupe-period. En av två, den ena tillverkad för Jean Dubuffet (den brann upp), den andra till en svensk konstsamlare. Baksidan med påsydd etikett.

Smärre fläckar, några varptrådar skadade.

Proveniens

Svensk konstsamling.