Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
859
479349

MATTA. "Skriftlösa". Flossa. 308,5 x 210 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1930. tillverkad efter 1941.

Ställvis slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, skadade kortsidor och fransar, de flesta fransar saknas..