Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
861
512822

MATTA. "Stråk". Flossa. 259,5 x 189,5 cm. Signerad AB MMF AF (AB Märta Måås-Fjetterström, Anna Ferrari).

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Unikt exemplar. Komponerad 1985, vävd samma år av väverskorna Monica Nilsson och Berit Håkansson. Anna Ferrari har ritat minst två stora vävda tapeter till PEAB, de vävdes på MMF AB.

Obetydligt slitage, ställvis något smutsig, smärre fläckar.