879
465586

MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 300 x 202 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1932. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Den orientaliska flätan saknas, senare ställvis skadade fransar, några saknas.