Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
888
504353

MATTA. "Falurutan, röd". Rölakan. 238 x 170,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
130 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1952.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Kortsidorna med smärre lagningar, senare fransar.