899
486690

MATTA. "Michoacán". Rölakan. 252,5 x 170,5 cm. Signerad KLH MN SC ID

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

(Kristianstad Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau samt MN SC). Komponerad och tillverkad 1953-54.

Obetydligt ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar, skada. Senare fransar.

Tilläggslista

Skada eller lagning.

Textilmuseet i Borås 2008.

BOK OM INGRID DESSAU!!!. Jämför Ericsson, Anne-Marie: Astrid Sampe, Svenska Textilier 1890-1990. Lund/Trelleborg 1994, plansch sid 238; Wickman, Kerstin: Signe Persson-Melin, keramiker och formgivare, Malmö 1997, sid 28-29.

Ingrid Dessaus inspiration till denna matta är indiansk, namnet kommer från den mexikanska delstaten Michoacán.