909
500987

MATTA. "Spice Hall". Rölakan. 244 x 170 cm. Signerad JJ och A (Judith Johansson, väverskan Anna Johansson)

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Komponerad 1961. "Spice Hall" tillverkades i olika storlekar - mönstrets utformning anpassades till kundens önskade mått - ej standardmått. Alla är schatterade i en glidande färgskala. I naturen finns inte en enhetlig färg utan den skiftar alltefter ljus, skugga och tjocklek.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Kortsidorna med smärre skador, skadade fransar, de flesta saknas.

Judith Johansson har beskrivit bakgrunden till mönstret som följande: Färgstämningen när majdagen övergår till "blå timmen" i lövsprickningens tid vid utsikspunkten söder om Knäred.
Matta med mönstret har varit utställd bl.a. i Stockholm på NK 1972 och 1974, på Hallands Museum 1985 och Forum Kulturcentrum Peine Tyskland 1993."