920
515665

MATTA. "Fjädern, grön". Rya. 233,5 x 131 cm. Signerad AB MMF MR

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 430 - 1 720 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1947.

Något slitage, smutsig, fläckar. Senare ställvis skadade fransar.

Ett exemplar av "Fjädern" finns på Nordenfjeldske kunstindustrimuseum, Trondheim.