Kan inte nå servern
94
435263

Isaac Grünewald

(Sverige, 1889-1946)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 300 - 15 500 EUR
13 900 - 16 200 USD
Klubbat pris
Återrop
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Isaac Grünewald
(Sverige, 1889-1946)

Nunnorna

Signerad Grünewald. Daterad 1922 a tergo. Duk 55 x 46 cm.

Utställningar

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Isaac Grünewalds målningar 1904 - 1944", 7 - 29 oktober 1944, kat nr 182.
Konstakademien, Stockholm, "Isaac Grünewald", 7 februari - 1 mars 1959, kat nr 82.
Göteborgs Konstförening, "Minnesutställning över Isaac Grünewald", 1959, kat nr 49.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Det sjungande trädet", 8 september - 5 november 1989, kat nr 106.
Norrköpings Konstmuseum, "Det sjungande trädet", 19 november 1989 - 28 januari 1990, kat nr 106.
Borås Konstmuseum, "Det sjungande trädet", 11 februari - 8 april 1990, kat nr 106.
Riksförbundet för bildande konst, "Montmartre Montparnasse - fransk och svenskt", utställning nr 275, kat nr 28.

Litteratur

J. P. Hodin, "Isaac Grünewald", 1949, avbildad som illustration nr 108 samt listad i verkförteckningen, sid 352 (på båda ställena felaktigt daterad 1924. Troligtvis har Hodin förväxlat målningen med Nunneklostret från 1924).

Övrig information

När Isaac Grünewald och Sigrid Hjertén år 1920 återvänder till Paris efter nästan ett decennium i Sverige söker de först boende och ateljé i Paris, men priserna har gått upp sedan de sist var i staden, då som elever till Matisse. De söker sig utanför stadens bullrande kvarter och slår sig ner i Fontenay-aux-Roses, sydväst om Paris. Det är en lugn och blommande förort där familjen bosätter sig i ett hus med trädgård. Sigrids motivsfär håller sig naturligt till närmiljön, då Isaac ofta är på resande fot och hon själv är hemma. Ofta målar hon från parets balkong, i flera av dessa målningar syns ordenssystrar från ett nunnekloster som var beläget i deras kvarter. I auktionens målning har Isaac avbildat nunnorna, det här fallet blir dock nunnorna enbart ett inslag i gathörnet med den bevuxna mur och de färgglada reklamaffischerna. De röda, gula och gröna affischerna återspeglas i naturens färger i parken där nunnorna sitter.

Formgivare

Isaac Grünewald verksam som bildkonstnär och keramiker samt professor vid Konstakademien i Stockholm under åren 1932-42. Grünewald hade en ledande ställning i den svenska moderniströrelsen under 1910-talet och blev dess företrädare i Sveriges samtida konstdebatt. Han var elev vid Konstnärsförbundets skola och vid Henri Matisses öppna akademi i Paris. 1909 debuterade han vid ”De ungas” samlingsutställning med konstnärer som Ture Ander och Arvid Nilsson. Grünewald betraktade sig själv som expressionist då hans fokus låg på konstverkets uttryck. Paul Cézanne var en konstnär som inspirerade honom likaså hans fru och kollega Sigrid Hjertén. Han skildrade det sjudande storstadslivet i överraskande vinklar, ofta i fågelperspektiv, virtuost behandlade i regnbågens klara färger. Hans målningar är tagna ur verkligheten, men inte fångade framför motivet utan ur minnet. Han målade staden och dess virvlande liv, utsikter, parker och interiörer. Med diagonaler och avskärningar byggde han sina kompositioner och underströk växelspelet mellan de varma och de kalla färgerna. Under tiotalet är han påtagligt påverkad av Matisse. Under tjugotalet förändrades hans stil sedan han återvänt till Paris. Landskapen målades direkt inför motivet, så även en rad av färgstarka blomsterstilleben och nakna modeller. Senare närmade han sig verkligheten än mer, men övergav aldrig helt minnesmåleriet.

Läs mer