129
530621

Verner Panton

(Danmark, 1926-1998)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

Verner Panton
(Danmark, 1926-1998)

GARDINLÄNGD, TYG OCH PROVBITAR, 6 ST. Bomullsvelour. Olika mörk- till ljusröda nyanser och mönster. Verner Panton.

Gardinen 265,5 x 118,5 cm, tyget 354 x 119 cm, provbitarna ca 115-118 x 117,5-119,5 cm per styck. Stadkanten på vissa av delarna märkt MIRA - SPECTRUM DESIGNED BY Verner Panton FOR MIRA - X AG. Originaltryck från 1973-77. Vissa delar med originaletiketter. Mönstren: "Square", "Circle", "Curve", "Chequers", "Stripe". Ett mörkrött tyg medföljer. (8)

Smärre veckslitage, någon något smutsig, någon har obetydliga fläckar och skador, några provbitar med upphängningshål.

Proveniens

Haslund interior, Köpenhamn.

Formgivare